Būsto įsigijimas

Šiuo metu apribojimų užsieniečiams įsigyti Lietuvoje būstą ar žemę būstui – nėra. Nekilnojamąjį turtą parduoda agentūros, statybų bendrovės ir atskiri piliečiai. Keletą paskutinių metų būsto ir žemės kainos smarkiai augo, todėl šiuo metu naujai pastatyto būsto kainos jau prilygo JAV bei Europos šalių kainoms. 1 kvadratinis metras kainuoja 3-5, o prestižinėse vietose ir 9 tūkstančius litų. Seniau pastatyti namai ir būstai mažesniuose miesteliuose brango mažiau.

Būsto pirkimo dokumentai

Kad buto pirkimo - pardavimo sutartį patvirtintų notaras, pardavėjas notarui turės pateikti tokius dokumentus:

  1. pirminius buto nuosavybės dokumentus. Tai dokumentai, kuriuose atsispindi, kokiu būdu buto pardavėjas įsigijo parduodamą butą (tai gali būti pirkimo-pardavimo, dovanojimo sutartys, testamentas, kiti dokumentai);

  2. buto inventorizacijos bylą;

  3. pažymą sandoriui (pardavimui). Šią pažymą išduoda VĮ Registrų centras, turto pardavėjui pateikus pirminius buto nuosavybės dokumentus ir inventorizacijos bylą;

  4. sutuoktinio/sutuoktinės sutikimą (jei parduodamas turtas buvo įgytas santuokoje) parduoti butą;

  5. jei yra nepilnamečių vaikų -teismo leidimą parduoti butą;

  6. dokumentus, patvirtinančius, kad nėra įsiskolinimų. Tai pažyma iš seniūnijos, kad nėra skolų už vandenį, dujas ir pan.

Šie dokumentai pirkimo - pardavimo sutarties sudarymui yra būtini. Be jų, pirkėjas gali paprašyti, kad buto pardavėjas pateiktų namų knygą, kurioje bus pažymėta, kiek ir kokie asmenys yra registruoti parduodamame bute.

Jei yra parduodamas namas (ar nebaigtas statyti namas), notarui reikia pateikti žemės sklypo planą, bei pažymą jo pardavimui iš VĮ Registrų centras. Kai parduodamas nebaigtas statyti namas, papildomai reikia namo projekto bei leidimo namo statybai (rekonstrukcijai).

Būsto įsigijimui būtinos įstaigos, procedūros ir terminai, kai būstas jau išsirinktas ir susitarimas su pardavėju pasiektas:

 

 

Įstaiga

Procedūra

Trukmė

darbo dienomis

1

Bankas

jeigu imate kreditą – Būsto paskolos sutartis

2-7

2

Turto vertinimo įmonė

jeigu imate kreditą

1-7

3

Gyventojų registro tarnyba

Piliečio asmens duomenų pažyma: santuoka, vaikai

1

4

Notaras

pasirašoma pirkimo – pardavimo sutartis

1

5

Registrų centras

teisinė registracija ir įkeitimo pažyma

2

6

Teismas

jeigu turite vaikų ir imate kreditą -reikalingas teismo leidimas įkeisti turtą

10

7

Draudimo kompanija

jeigu imate kreditą, jūsų gyvybė ir turtas turi būti apdrausti

1-7

8

Notaras

jeigu imate kreditą, reikia patvirtinti hipotekos lakštą

1

9

Hipotekos įstaiga

pateikiamas registruoti patvirtintas lakštas

3

10

Bankas

pateikiami dokumentai ir tuomet bankas perveda pinigus

2

11

Notaras

paliudijimas apie pilną atsiskaitymą

1

12

Registrų centras

pilno atsiskaitymo užregistravimas

 

Visa trukmė:

20-30 dienų

 

Saugiausias atsiskaitymo būdas yra atsiskaitymas banko pervedimu. Atsiskaitant tokiu būdu, reikiami dokumentai paliekami pas notarą, kuris ruošia būsto pirkimo - pardavimo sutartį. Šis procesas paprastai užtrunka nuo 45 min. iki kelių valandų. Per tą laiką būsto pirkėjas ir pardavėjas gali nuvykti į banką, kur pirkėjas į anksčiau atidarytą pardavėjo sąskaitą perveda pinigus už perkamą būstą. Po to, jie grįžta pas notarą, kur pasirašo pirkimo - pardavimo sutartį.

Nekilnojamojo turto agentūros

Nekilnojamojo turto agentūrų (NTA) paslaugos yra mokamos ir paprastai kainuoja 2-3 proc. nuo atliktos operacijos sumos. Tačiau dažnai NTA parduoda Jūsų turtą brangiau, o jei Jūs ieškote būsto - padeda nusipirkti jį pigiau, nei rinkos kaina. Jei Jūs norėsite pirkti būstą, NTA pateiks Jums platų parduodamų objektų sąrašą, kokio Jūs tikrai nerasite spaudoje. Jei Jūs būstą parduodate, NTA pagalba tą galite padaryti greičiau, nes geros agentūros paprastai turi sąrašą potencialių klientų, kuriuos Jūsų parduodamas turtas gali dominti.

Norime pabrėžti, kad svarbiausia yra pasirinkti patikimą agentūrą, su kuria bendradarbiausite.

SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: