Airijoje per pastaruosius kelerius metus smarkiai išaugo asmenų, dirbančių ne visą darbo laiką (part-time employment), skaičius. Viena iš to priežasčių yra žmonių grįžimas į darbo vietas, užauginus vaikus ir pan. Kita priežastis yra lankstesnis ir palankesnis šeimai darbdavių požiūris į taip dirbančius darbuotojus.
Galimybė dirbti ne visą darbo laiką
Nuo 2006 metų, kai buvo priimtos Galimybės dirbti ne visą darbo laiką praktikos taisyklės (Code of Practice on Access to Part-Time Working) (pdf), darbdaviai yra skatinami laikytis praktikos, didinančios darbuotojų galimybes dirbti ne visą darbo laiką. Praktikos taisyklės siekia skatinti darbdavius ir darbuotojus apsvarstyti galimybę dirbti ne visą darbo laiką ir pataria, kaip įgyvendinti šią galimybę to pageidaujantiems darbuotojams. Apskritai darbdaviai turėtų apsvarstyti, kaip sudaryti galimybes dirbti ne visą darbo laiką ir padidinti tokių darbo vietų skaičių.
Svarbu atsiminti, kad dirbantiems visą darbo laiką (full-time) įstatymai negarantuoja teisės reikalauti nustatyti ne visą darbo laiką arba kitokį lankstų darbo grafiką, pavyzdžiui, darbo vietos dalijimąsi (job sharing) ar neapmokamą laisvą laiką. Jeigu pageidaujate pereiti nuo viso darbo laiko prie dalinio užimtumo arba atvirkščiai, dėl to reikia tartis su savo darbdaviu.
Prašymai nustatyti ne visą darbo laiką
Jei prašote nustatyti ne visą darbo laiką (request for part-time work), darbdavys turėtų priimti sprendimą dėl Jūsų prašymo vadovaudamasis tam tikra tvarka, kuri sudarytų sąlygas pasitarimui ir diskusijai prieš priimant sprendimą. Darbdavys turėtų rimtai apsvarstyti Jūsų prašymą ir atsižvelgti į šiuos faktorius: Jūsų asmeniniai šeimos poreikiai, pasekmės organizacijai, ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų skaičius, lygių galimybių taisyklės ir organizacijos personalo poreikiai. Jūsų prašymas turėtų būti svarstomas nediskriminaciniais pagrindais, laikantis lygybės darbe įstatymų.
Darbdavys gali atmesti Jūsų prašymą, tačiau turėtų nurodyti svarbias priežastis, pavyzdžiui, jei tai sukeltų personalo problemų organizacijoje. Jums turėtų būti nurodytos atsisakymo priežastys.
Kas yra ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas?
Ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų teises Airijoje gina Ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų apsaugos įstatymas (Protection of Employees (Part Time Work) Act, 2001). Įstatyme ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas apibrėžiamas kaip “darbuotojas, kuris paprastai dirba mažiau darbo valandų, nei panašus į jį/ją darbuotojas”. Panašus darbuotojas (comparable employee) yra visą darbo laiką dirbantis (tos pačios ar priešingos lyties) darbuotojas, su kuriuo lyginamas ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas. Kad ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas būtų ginamas šio įstatymo, jam nebetaikomas reikalavimas išdirbti 13 savaičių ar dirbti ne mažiau kaip 8 valandas per savaitę.
Šis įstatymas taikomas visiems ne visą darbo laiką dirbantiems darbuotojams Airijoje ir paprastai apima šias darbuotojų kategorijas:
-
asmenis, dirbančius pagal darbo ar mokymosi (stažavimo) sutartis;
-
asmenis, dirbančius įdarbinimo agentūrose;
-
asmenis, dirbančius valstybės tarnyboje ar pavaldžiose įstaigose (pavyzdžiui, An Garda Síochána, Gynybos pajėgose (the Defence Forces), valstybės tarnautojus ir Sveikatos paslaugų administracijos (Health Service Executive), uosto administracijos, profesinio mokymo komiteto (vocational education committee (VEC)) darbuotojus;
-
asmenis, kurie dalijasi darbo vieta su kitu asmeniu (job sharing).
Ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų apsaugos įstatymo prasme agentūros darbuotojo darbdaviu bus laikomas asmuo, mokantis darbuotojui atlyginimą (įdarbinimo agentūra arba klientas - bendrovė). Agentūra arba klientas taip pat atsako už tai, kad ne visą darbo laiką dirbančio asmens padėtis nebūtų blogesnė nei panašaus visą darbo laiką dirbančio darbuotojo.
Koks įstatymo tikslas?
Įstatymas siekia užtikrinti, kad ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų padėtis nebūtų mažiau palanki nei panašių visą darbo laiką dirbančių darbuotojų, nebent yra objektyvių tokio elgesio priežasčių. Darbdavys, bandantis pateisinti mažiau palankų elgesį objektyviomis priežastimis, turi įrodyti, kad elgesio skirtumai yra pagrįsti priežastimis, nesusijusiomis su dalinai užimto darbuotojo statusu, kad toks elgesys yra teisėtas darbdavio tikslas ir kad elgesio skirtumai yra tinkami ir būtini tam tikslui pasiekti. Nors tam tikros priežastys gali būti nelaikomos objektyviomis ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų atveju, jos gali būti laikomos objektyviomis laikinųjų (atsitiktinių) ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų (casual part-time workers) atžvilgiu.
Laikinieji darbuotojai
Laikinasis (atsitiktinis) darbuotojas (casual worker) yra nenuolatinis ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas. Laikinaisiais ne visą darbo laiką dirbančiais darbuotojais laikomi darbuotojai, turintys trumpesnį nei 13 nepertraukiamų savaičių darbo stažą, kurie nedirba nuolat ar sezoniškai, arba apskritai yra laikinieji darbuotojai, remiantis kolektyvine sutartimi.
Darbuotojo darbo stažas yra nepertraukiamas, kol jo nenutraukia darbuotojo atleidimas arba savanoriškas išėjimas iš darbo.
Lankstus darbo laikas
Lankstus darbo laikas ir grafikas (flexible hours, flexible working arrangements) paprastai priklauso atskirų darbdavių nuožiūrai ir jų nereguliuoja specialūs įstatymai. Asmenys, kurie dalijasi darbo vieta, yra laikomi ne visą darbo laiką dirbančiais darbuotojais ir turi visas šiems darbuotojams įstatymų numatytas teises. Interneto svetainė „Darbo ir gyvenimo pusiausvyra“ (Work Life Balance) suteikia daugiau informacijos apie lankstų darbo grafiką ir teisinį reglamentavimą Airijoje.
Verslo, Prekybos ir darbo departamentas (The Department of Enterprise, Trade and Employment) yra parengęs Ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų ir jų darbdavių teisių ir pareigų Airijoje vadovą (guide to rights and obligations of part-time workers and their employers in Ireland) (pdf).
Daugiau informacijos apie ne visą darbo laiką dirbančių darbuotojų teises galima gauti iš Nacionalinės darbo teisių administracijos (National Employment Rights Authority) Informacinių paslaugų skyriaus.
Kur kreiptis
National Employment Rights Authority
Dept.: Information Services
Government Buildings
O'Brien Road
Carlow
IRELAND
Darbo valandos: pirmadienį-penktadienį 9.30 – 17.00 val.
Tel: (059) 917 8990
Locall: 1890 80 80 90
Interneto svetainė: http://www.employmentrights.ie
El. paštas: info@employmentrights.ie
Parengta pagal Citizensinformation.ie informaciją