Dažniausiai užduodami klausimai Lietuvos ambasadai Airijoje dėl išvykimo

2020-03-16 22:13:05
Dažniausiai užduodami klausimai Lietuvos ambasadai Airijoje dėl išvykimo

1. Šiuo metu paskelbta Lietuvos piliečių, neturinčių galimybės išvykti iš Airijos registracija. Ką tai reiškia?
Registracija yra skirta keliaujantiems piliečiams, kurie yra šalyje laikinai, neturi gyvenamojo ploto ir negali išskristi (nebėra jokių skrydžių, ar kitų galimybių parvykti į nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje). Registruojama iki kovo 17 dienos 18 val. Lietuvos laiku. Lietuvos ambasada Airijoje primygtinai rekomenduoja piliečiams savarankiškai ieškoti kol kas galimai likusių būdų (skrydžių, keltų ir pan.) ir kuo greičiau išvykti iš šalies. Pirmadienį 0316 posėdis vyriausybėje. URM pateiks skaičius. Bus sprendžiama iš kur, kada, kaip bus gabenami LT piliečiai negalintys savarankiškai grįžti iš užsienio dėl nutrauktų skrydžių ar uždarytų sienų.

2. Esu Lietuvos pilietis ir nuolat gyvenu ir dirbu Airijoje. Noriu grįžti ar man būtina vykti į Lietuvą?
Rekomenduojame likti Airijoje ir vadovautis bendrosiomis rekomendacijomis likti namie, vengti socialinio kontakto bei sekti šalies oficialių institucijų skelbiamą informaciją. Prašome tokiu atveju nesiregistruoti Lietuvos ambasadoje dėl grįžimo į Lietuvą galimybių.

3. Esu Lietuvos pilietis, tačiau Airijoje esu laikinai (atvykau į komandiruotę / svečius / studijuoti pagal mainų programą). Turiu bilietus kelionei į Lietuvą artimiausiu metu. Ar galiu vykti?
Atsižvelgiant į sudėtingą situaciją ir tai, kad valstybės pradeda riboti asmenų judėjimą, primygtinai rekomenduojame neatidėlioti ir ieškoti bei išnaudoti dar esančias kelionių galimybes grįžti į savo nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje.

4. Ar Airijai uždarius sienas galėsiu grįžti į Lietuvą?
Teoriškai Lietuvos piliečiai išvykti iš šalies galės, kol aviakompanijos ir keltų operatoriai neatšauks savo maršrutų.

5. Ar Lietuvai uždarius sienas į šalį visai neskraidys lėktuvai, ar Lietuvos piliečiai gali pateikti į Lietuvą po karantino įvedimo?
Oro transportui Lietuvos sienos nėra uždaromos. Tačiau dauguma oro bendrovių nutraukė skrydžius į Lietuvą arba ketina tai padaryti. Lietuvos piliečiams sugrįžti galimybės kasdien mažėja, tačiau esant karantinui jie, jei tik randa kaip grįžti, į Lietuvą yra įleidžiami. 14 d karantinas grįžusiems privalomas.

6. Esu šiuo metu Lietuvoje, bet gyvenu ir dirbu Airijoje, ar galiu sugrįžti į Airiją?
Karantino laikotarpiu (nuo 0316 00:00 iki 0330 00:00) LT piliečiai bus išleidžiami, jei turi deklaruotą gyvenamąją vietą užsienyje ir pateiks papildomą tai įrodantį dokumentą. Ar pateiktas dokumentas tinkamas – spręs pamainos viršininkas. Valstybės sienos apsaugos tarnyba laikysis nuostatos, jog užsienio valstybėje dirbančių LT piliečių darbo santykius patvirtina šio asmens deklaruota gyvenamoji vieta užsienyje (darbų atlikimo valstybėje), arba jų pateikti išsamūs ir visapusiški įrodymai apie egzistuojančius darbo santykius tikslo valstybėje. Išimtinais atvejais Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas gali leisti asmeniui išvykti. Tam reikėtų kreiptis el. paštu vsat.vadas@vsat.vrm.lt su argumentuotu prašymu ir pateikti visus pagrindimui reikalingus dokumentus.

7. Lietuvos Vyriausybė kovo 16 d. priėmė sprendimą įvesti Lietuvos sienos kontrolę. Kaip tai paveiks mano parvykimą į Lietuvą (grįžimą į gyvenamąją vietą Airijoje)
a) Ar bus atšaukti skrydžiai į visas įsakyme nurodytas valstybes?
Įsakymas dėl draudžiamų kelionių išleistas Sveikatos apsaugos ministerijos. Sprendimą dėl skrydžių atšaukimo priima aviakompanijos, informacija nuolat kinta, prašome sekti aktualias naujienas interneto skiltyje Prieš skrydį/skrydžių informacija.
b) Kam galioja draudimas kelionėms į nurodytas įsakyme šalis?
Galioja Lietuvos Respublikos piliečiams, deklaravusiems nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje. Deklaravusiems gyvenamąją vietą kitoje šalyje išskristi yra leidžiama.

8. Kam negalioja draudimas kelionėms į įsakyme nurodytas šalis?
Draudimai negalioja įgulų nariams, transporto priemonių vairuotojams, kai vykdoma tarptautinė veikla. Valstybės politikams, pareigūnams, vykdantiems neatidėliotinas užduotis, diplomatams, misijų, tarpt. organizacijų atstovams įsakymas galioja kaip rekomendacija.

9. Jei nebus atšaukti skrydžiai, o galioja draudimas, ar keleiviai bus išleidžiami skristi ir ar bus priimami parskridus atgal į Lietuvą?
Išvykstančius keleivius tikrina Valstybės sienos apsaugos departamento pareigūnai, bus draudžiama išskristi deklaravusiems gyvenamąją vietą Lietuvoje. Grįžus visi priimami, nuo kovo 14 d. vykdoma visų grįžtančiųjų patikra ir registravimas. Privalomas 14 dienų karantinas. Nuo kovo 16 val 00:00 užsienio piliečiai į Lietuvą neįleidžiami.

10. Kaip vyksta patikra atvykime?
Visi atvykstantys keleiviai bus tikrinami termovizoriaus pagalba, taip pat privalės užpildyti išduotą dar lėktuve anketą, ją atiduoti jau oro uosto atvykimo terminale NVSC specialistams.

11. Kas gresia, jei išvyksim, nepaisant draudimų?
Nuo 2020 kovo 14 dienos visų Lietuvos oro uostų išvykimo terminaluose budi Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) darbuotojai. Dar prieš registraciją skrydžiui ir aviacinio saugumo patikrą VSAT atstovai tikrina keleivių dokumentus ir neleidžia iš šalies išskristi Lietuvos piliečių bei šalyje registruotų asmenų. Išvykti gali tik užsieniečiai ir mūsų šalies piliečiai, kurie yra deklaravę savo gyvenamą vietą svetur. Kiekvienas keleivis, priimdamas sprendimą vykti į rizikingų teritorijų šalis, prisiima visišką atsakomybę, kuri numatoma Administracinių nusižengimų kodekse, Baudžiamajame kodekse ir LR nepaprastosios padėties įstatyme.

12. Kas kompensuos bilietų kainas, jei skrydžiai nebus atšaukti?
Dėl šio klausimo rekomenduojama kreiptis tiesiogiai į oro linijų bendrovę, kelionės organizatorių ar jūsų bilietų pardavėją.

13. Ar man bus leista išskristi iš Lietuvos į draudžiamas šalis, jei esu ne Lietuvos gyventojas?
Jei skrydžiai neatšaukti, išvykimas galimas, tačiau apsisprendimą dėl skrydžio priima kiekvienas keleivis asmeniškai.

14. Ką daryti jei iš aviakompanijos gavau pranešimą, kad skrydis yra atšauktas, bet oro uosto puslapyje nurodyta, kad skrydis bus?
Gali būti, kad informacija nesutampa, kadangi informaciją apie skrydžio atšaukimą oro uostas gauna vėliau nei keleiviai pranešimus apie atšaukiamą skrydį. Patariame vadovautis aviakompanijos informacija.

15. Ką daryti, jei gyvenamosios vietos deklaravimas užsienio valstybėje yra pradėtas, bet dar nebaigtas?
Valstybės sienos apsaugos departamento pareigūnams galite pateikti ir kitus įrodymus apie deklaravimo procesą – prašymo kopiją, darbo sutarties kopiją ir pan.

16. Aviakompanija neleidžia keisti bilieto ir informuoja, kad bilietų keitimas galimas tik oro uoste, ką daryti?
Dauguma aviakompanijų likus parai iki skrydžio neleidžia keisti bilietų, tačiau tai galima padaryti tiesiogiai atvykus į oro uoste esančias bilietų kasas. Jų kontaktus galite rasti Jus dominančio oro uosto puslapyje Prieš skrydį/Bilietų užsakymas.

17. Ar būsiu karantinuotas nuskridęs į kitą šalį? Kokios procedūros taikomos?
Dėl konkrečių priemonių kreipkitės į oro uostą, į kurį vykstate.

18. Ar dėl ekstremalios padėties nėra uždaromi oro uostai Lietuvoje?
Oro uostai dirba įprastu laiku 24/7.

19. Mano skrydis bus po savaitės, ar jis bus?
Informacijos neturime, sekite informaciją Jus dominančio oro uosto interneto puslapyje bei galite kreiptis tiesiogiai į Jūsų bilietų pardavėją.

20. Per kur mums skristi, nes tarpiniai oro uostai užsidarineja?
Teiraukitės oro bendrovėse. Informacija nuolat kinta. Sprendimus turite priimti patys.

SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: