Išankstinis įspėjimas keičiant darbą 5

2008-07-28 15:30:40
Išankstinis įspėjimas keičiant darbą

Jei keičiate darbą Airijoje, įstatymas reikalauja iš anksto įspėti (give notice) savo esamą darbdavį apie sprendimą išeiti iš darbo. Faktinis reikalaujamo įspėjimo terminas priklauso nuo Jūsų darbo sutarties ir minimalaus įspėjimo termino, reikalaujamo pagal įstatymą. Pagrindinis šią sritį reguliuojantis darbo įstatymas Airijoje yra Minimalaus įspėjimo termino ir darbo sąlygų įstatymas (Minimum Notice and Terms of Employment Act 1973). (Čia galite paskaityti daugiau apie minimalius iš darbo atleidžiamų darbuotojų įspėjimo terminus).

Taisyklės

Darbo sutartis

Darbo sutartis gali būti sudaroma žodžiu arba išdėstyta raštu. Reikalavimas iš anksto įspėti prieš išeinant iš darbo yra vienas iš darbo sutarties punktų, kurie pagal įstatymą turėtų būti rašytinės formos. Todėl turėtumėte savo darbo sutartyje patikrinti, ar joje nustatyta, prieš kiek laiko turite įspėti darbdavį išeidami iš darbo, ir laikytis tų nuostatų. Prisiminkite, kad su darbdaviu visada galima susitarti kitaip, nei yra nurodyta darbo sutartyje.

Minimalus įspėjimo terminas pagal įstatymus

Jei Jūsų darbo sutartyje nėra su įspėjimu susijusių nuostatų, bus taikomas įstatymų nustatytas 1 savaitės minimalus įspėjimo terminas (statutory minimum notice), todėl ketinant išeiti iš darbo reikės apie tai pranešti darbdaviui prieš vieną savaitę. Minimalus 1 savaitės įstatyminis įspėjimo terminas yra nurodytas Minimalaus įspėjimo termino ir darbo sąlygų įstatymo 6 skyriuje.

Atvejai, kai nereikalaujama įspėti

Darbdavys turi teisę į bent vienos savaitės įspėjimo terminą iš darbuotojo, dirbusio darbdaviui 13 savaičių arba ilgiau. Jei darbuotojas dirbo darbdaviui trumpiau nei trylika savaičių ir neturi darbo sutartyje nustatytos pareigos įspėti prieš išeidamas iš darbo, jam nereikės iš anksto įspėti darbdavio.

Darbdavys neturi pareigos įspėti darbuotoją bent prieš savaitę, jei darbuotojas dirbo darbdaviui trumpiau nei trylika savaičių, ar atvejais, kai darbuotojas atleidžiamas dėl jo kaltės už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą (gross misconduct).

Teisės į įspėjimą atsisakymas

Airijos darbo įstatymai taip pat nustato, kad darbdaviui ir darbuotojui susitarus, darbuotojas gali atsisakyti savo teisės būti iš anksto įspėtam apie atleidimą iš darbo. Be to, kai darbdavys ir darbuotojas susitaria, vietoj išankstinio įspėjimo darbdavys gali sumokėti darbuotojui kompensaciją. Jei vietoj įspėjimo sutinkate su užmokesčiu, tada Jūsų darbo sutarties pasibaigimo data yra data, kai būtų pasibaigęs įspėjimo terminas (jei jis būtų buvęs nustatytas). Šios teisės yra išdėstytos Minimalaus įspėjimo termino ir darbo sąlygų įstatymo 7 skyriuje.

Įstatymas nereglamentuoja priklausančių metinių atostogų panaudojimo vietoj įspėjimo termino. Tai darbdavio ir darbuotojo susitarimo reikalas. Tačiau kiekvienas išeinantis iš darbo darbuotojas turi teisę į sumokėjimą už nepanaudotas metines atostogas (outstanding annual leave).

Persigalvojimas

Jei įspėjote darbdavį apie savo darbo santykių pabaigą, negalėsite atsiimti savo įspėjimo, nebent dėl to susitarsite su darbdaviu.

Minimalus įstatyminis darbuotojo pateikiamo įspėjimo terminas yra nurodytas Minimalaus įspėjimo termino ir darbo sąlygų įstatymuose nuo 1973 iki 2001 metų.

Rekomendacijos išeinant iš darbo

Dažnai darbuotojas, keisdamas darbą ar iš jo išeidamas, gauna rekomendaciją (reference) iš savo darbdavio (arba darbdavys sutinka būti darbuotoją rekomenduojančiu asmeniu (referee)). Rekomendacija yra oficiali ankstesnio darbdavio rekomendacija (dažniausiai raštu, bet gali būti ir žodžiu) potencialiam ateities darbdaviui. Ši oficiali rekomendacija aprašo asmens savybes, patirtį ir patikimumą. Tačiau Airijos darbo teisė nenumato įstatyminės teisės į rekomendaciją. Tai reiškia, kad išeidami iš darbo automatiškai neturite teisės į rekomendaciją iš darbdavio. Nors darbdaviai neprivalo pateikti rekomendacijų (arba rekomenduoti), jie gali tai daryti visiškai savo nuožiūra.

Kur kreiptis

Daugiau informacijos apie įspėjimą galima gauti iš:

National Employment Rights Authority

Dept.: Information Services

Government Buildings

O'Brien Road

County: Carlow

Opening Hours:

Mon. to Fri. 9.30am to 5pm

Tel: (059) 917 8990

Locall: 1890 80 80 90

Homepage: http://www.employmentrights.ie

Email: info@employmentrights.ie

 

Parengta pagal Citizensinformation.ie informaciją

Komentarai
  • As
  • 2017-06-22 03:30:29
Sveiki.. Noreciau pasiteirauti.. nuo 2005 iki 2015 dirbau.. sumazinus darbo valandas palikau ir isejau is darbo.. persikeliau i kita miesta tikedamai surasti nauja darba..dabar gaunu pasalpa.. kiek skaiciau berots moka nuomai pinigelius ir.. bet nuoma negali virsyti mano atveju 380..o kur toki buta rasti jei visur 600 ir daugiau..kaip galeciau gauti tai ir kiek priskaiciuotu per savaite.. aciu
  • paulius
  • 2017-04-30 06:18:10
mieliausias sirdziai varijantas-sudauzyt tam pidarui galva,is anksto susiradus darba
  • noriu paklaust
  • 2014-09-21 04:30:34
jei drabdavys visaip saiposi zemina, vadina durneis, kurciais kartais nesiojanciu akinius savo darbuotojus vadina fuckin blind. aisku sakysit skuskis, bet nieko nepesi, o norint iseit paciam kaip butu mokama socialine pasalpa kuriam laikui kol susirasi kita darba zinau kad 188 berods o kaip su buto nuoma, kiek iseitu is viso per savaite aciu uz atsakyma
  • nemanau
  • 2013-12-14 12:21:58
Galit kreiptis manau kur nors, bet tik prarasit laiką ir nervų. Aišku jog negali taip jie elgtis, bet čia irgi, reikia klausti manau labiau teisininko arba kas nors kas turėjo tokią situaciją.
  • Nerijus Vaupsas
  • 2013-12-14 12:21:57
Laba diena, Gyvenu ir dirbu Airijos Respublikoje, Dublino mieste nuo 2004 metu.Noreciau pasiteirau del darbininko teisiu. Kompanijoje pradirbau 4 metus, taciau du metus ejau Treilerio vairuotojo pareigas, po ligos buvau pazemintas pareigose, o mano pareigas uzeme kitas naujai priimtas darbuotojas. Paklausus menedzerio del kokiu priezasciu buvau nuzemintas pareigose, jis pasake jog tai laikina ir jus busite kaitaliojami kas 2 savaites.Taciau jau praejo ko ne 7 menesiai, ir vis tas pats. Ar as galiu kovoti uz teise, buti grazintam i buvusias pareigas? Kadangi jauciu diskriminacija. Busiu labai dekingas uz betkokia suteikta informacija man. Pagarbiai Nerijus Vaupsas
Rašyti komentarą
SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: