Jūsų darbo sutarties pakeitimai 2

2008-07-28 15:32:56
Jūsų darbo sutarties pakeitimai

Airijoje darbo sutartis gali pasikeisti dėl pasikeitusių įstatymų, tačiau kitais atvejais darbdavys ir darbuotojas turi susitarti dėl pakeitimų. Nė viena šalis negali vienašališkai nuspręsti pakeisti sutarties. Šis tiek darbdavio, tiek darbuotojo sutikimo keičiant darbo sutarties sąlygas reikalavimas kyla iš sutarčių teisės. Šio principo negali paveikti 1994 m. Informavimo apie darbo sąlygas įstatymas (Terms of Employment (Information) Act 1994), kuris nustato tvarką, kaip darbdavys informuoja darbuotoją apie bet kokius darbo sąlygų pakeitimus.

Pakeitimai pagal įstatymus

Kai įstatymas pakeičia Jūsų darbo sutartį, pavyzdžiui, pratęsdamas įstatymų garantuojamą motinystės atostogų laikotarpį, tiek Jūs, tiek darbdavys turite laikytis įstatymo.

Sutartiniai pakeitimai

Jūsų darbo pobūdis gali pasikeisti taip, kad tam pačiam darbdaviui pradėsite dirbti kitokį darbą. Toks esminis pasikeitimas greičiausiai lems Jūsų darbo sutarties sąlygų pakeitimą. Jei Jūsų sutartyje nebuvo numatyta, kad leidžiami tam tikri pakeitimai, nei Jūs, nei darbdavys negalėsite pakeisti sutarties vienašališkai. Šalys turi susitarti. Pasiekus tokį susitarimą, detalus pakeitimo aprašymas turi būti pateiktas Jums raštu per 1 mėnesį nuo jo įsigaliojimo.

Taisyklės

Įstatymo nuostatos, reglamentuojančios pranešimą apie darbo sutarties pakeitimą, yra išdėstytos 1994-2001 m. Informavimo apie darbo sąlygas įstatymo 5 skyriuje. Iš esmės, kai tik darbdavys pakeičia bet kurią darbo sutarties dalį, jis turi kaip įmanoma greičiau raštu pranešti darbuotojui apie pakeitimo pobūdį ir datą. Tačiau darbuotojui turi būti pranešta ne vėliau kaip:

  • per 1 mėn. nuo pakeitimo įsigaliojimo arba,

  • jei dėl pakeitimo darbuotojui reiks dirbti už Šalies ribų ilgesnį nei 1 mėn. laikotarpį, - ne vėliau kaip darbuotojo išvykimo metu.

Įstatymas taip pat nustato, kokios Jūsų darbo sutarties sąlygos turi būti rašytinės (pavyzdžiui, Jūsų vardas, pareigų pavadinimas, bendrovės adresas, darbo pradžios data ir kt.). Informavimo apie darbo sąlygas įstatymo 3 skyriuje nurodytas reikalavimas, kad turite gauti rašytinę savo darbo sutarties sąlygų suvestinę (statement of terms of employment).

Kaip kreiptis

Jei darbdavys iš esmės pakeičia Jūsų darbo sutartį, o Jūs su pakeitimu, pavyzdžiui, atlyginimo sumažinimu, nesutinkate, Jums gali atrodyti, kad neturite kito pasirinkimo kaip tik išeiti iš darbo ir pateikti ieškinį dėl neteisėto atleidimo (unfair dismissal). Šios rūšies atleidimas vadinamas netiesioginiu atleidimu (constructive dismissal), kadangi, nors iš darbo išėjote pats, darbdavys privertė Jus išeiti savo veiksmais. Tačiau prieš pasinaudodami šia galimybe visada turėtumėte kreiptis nuodugnios teisinės konsultacijos, kadangi netiesioginį atleidimą dažnai būna sunku įrodyti. Taip pat galite pateikti ginčą nagrinėti Teisių komisarui, tikėdamiesi jį išspręsti ir taip išvengti būtinybės išeiti iš darbo. Tai gali būti protingiausias veikimo būdas, kadangi darbuotojo bandymai išspręsti konfliktą prieš išeinant iš darbo visada turi reikšmės neteisėto atleidimo byloje, kurioje keliamas netiesioginio atleidimo klausimas.

Jei negausite privalomo pranešimo apie savo darbo sąlygų pakeitimus, pirmiausia turėtumėte tai aiškintis su savo darbdaviu arba bendrovės personalo skyriumi. Jei esate profesinės sąjungos narys, galite taip pat aptarti šį klausimą su savo vietiniu atstovu. Jei vis dar negaunate pranešimo apie savo darbo sutarties pakeitimą ir jau bandėte išspręsti šį klausimą su darbdaviu, galite kreiptis į Teisių komisarą.

Parengta pagal Citizensinformation.ie informaciją

Komentarai
  • inga
  • 2013-12-14 12:21:57
noriu paklausti,o jai isleidzia neapmokamu atostogu ir atgal grisiu i darba vel,bet atostogose buvau 3 savaites ar galiu kreiptis del socialines pasalpos nes esu vienisa mama,ir kur kreiptis?
  • inga
  • 2013-12-14 12:21:57
noriu paklausti,o jai isleidzia neapmokamu atostogu ir atgal grisiu i darba vel,bet atostogose buvau 3 savaites ar galiu kreiptis del socialines pasalpos nes esu vienisa mama,ir kur kreiptis?
Rašyti komentarą
SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: