Lėtinio skausmo įtaka bendrai žmogaus savijautai

2019-04-18 12:16:56
Lėtinio skausmo įtaka bendrai žmogaus savijautai

Daugelis pacientų kreipiasi į specialistus tik tuomet, kai nugaros skausmas jau tampa lėtiniu. Tačiau šis skausmas sukelia ne tik fizinius, bet ir psichologinius negalavimus. Prasta savijauta lemia tokius neigiamus pojūčius kaip irzlumas, pyktis, neviltis, nemiga ir dar daugelis kitų. Visa tai trukdo mėgautis visaverčiu gyvenimu - mažina darbingumą, neigiamai veikia tarpusavio santykius su aplinkiniais.

Lėtiniu nugaros skausmu skundžiasi net 45 proc. žmonių. Tačiau, net ir esant tokiam dideliam teigiamam procentui, gydymui ryžtasi ne kiekvienas. O juk ilgą laiką negydant lėtinio skausmo padėti žmogui tampa vis sudėtingiau, nes liga būna itin pažengusi.

Skausmo gydytojas – Lietuvoje dar nėra gerai pažįstamas specialistas, tad pas jį atvykęs pacientas nežino, ko tiksliai gali tikėtis konsultacijos ir gydymo metu. Gajus mitas, kad tokie specialistai atlieka tik „blokadėles“, o kas jos yra net gerai ir nesuvokia. Šiuolaikinė medicina iš tiesų gali pasiūlyti įvairius skausmo gydymo metodus - nuo medikamentinių iki invazinių, derinamų su kineziterapija.

Apie lėtinio skausmo gydymo subtilybes kalbame su Clinic AGATAS skausmo gydytoja, anesteziologe Asta Zavackiene.

Kokios priežastys gali daryti įtaką lėtinio nugaros skausmo atsiradimui?

Dažniausiai nugaros skausmais skundžiasi darbingo amžiaus žmonės. Yra specialybių, kurių atstovai nugaros skausmus patiria dažniau nei kiti: vairuotojai, statybininkai, slaugytojos, siuvėjos, kambarinės, žemės ūkio darbininkai, pilotai ir kt.

Ilgai nepatogioje padėtyje ar blogai įrengtose darbo vietose dirbančius žmones dažnai vargina galvos, kaklo, pečių ir juosmens skausmai. Pavyzdžiui, blogai įrengta darbo vieta – netinkamas kėdės ar stalo aukštis, kompiuterio klaviatūra ir pelė netinkamame aukštyje ir pan. Netaisyklingai keliant ar nešant sunkius, didelius daiktus ar atlikus staigų ir nekoordinuotą judesį gali atsirasti rankų, kaklo, pečių, nugaros ir kojų kaulų ir raumenų sistemos pažeidimų.

Daugėja mokslinių tyrimų, patvirtinančių kaklo, nugaros ir juosmens srities nespecifinių skausmų ryšį su rūkymu, nutukimu, moteriška lytimi, depresiniais sutrikimais, bloga socialine ir ekonomine padėtimi, genetiniais veiksniais, prastesniu išsilavinimu, panašaus pobūdžio skausmais šeimos istorijoje ir kitais mažiau reikšmingais veiksniais.

Skausmas yra normalus biologinis atsakas, apsaugantis žmogaus organizmą kaip visumą nuo žalingo aplinkos poveikio. Sugebėjimas jausti skausmą padeda mums prisitaikyti supančioje aplinkoje ir išgyventi. Tai pozityvioji skausmo savybė. Tačiau ilgai trunkantis skausmas praranda apsauginę funkciją, žaloja nervines struktūras, daro neigiamą įtaką mūsų gyvensenai bei psichikai.

Dėl nuolatos jaučiamo skausmo mažėja fizinis, socialinis aktyvumas, sutrinka miegas, blogėja santykiai šeimoje, penktadalis suserga depresija, ir net 17 proc. kenčiančiųjų kyla minčių apie savižudybę.

Iš tiesų, dėl lėtinio skausmo kompleksiškumo, paprastai reikalinga kelių specialistų pagalba.
Patiriamo skausmo pasekmės gali būti žalingos tiek fizinei, tiek ir psichologinei žmogaus būklei, todėl daugiadisciplininis požiūris į skausmo gydymą yra būtinas. Jis padeda geriau įvertinti tikrąsias skausmo kilimo priežastis bei šaltinį ir paskirti kiekvienam asmeniui individualiai tinkamiausią gydymo būdą.
Nenustebkite, jei konsultacijos metu skausmo gydytojas skirs ir kitų specialistų – neurochirurgo, kineziterapeuto ar net psichoterapeuto – konsultacijas. Taip siekiama užtikrinti geriausius gydymo rezultatus.

Kokiais būdais yra gydomas lėtinis skausmas?

Dažnai skausmo gydytojui tenka derinti gydymą vaistais su kitomis procedūromis – invaziniu gydymu, kineziterapija, psichoterapija. Pradedant gydymą labai svarbu paciento pasitikėjimas gydytoju, motyvacija ir bendradarbiavimas.

Pirmiausia specialistas turi nuodugniai įvertinti pacientą, kad galėtų pradėti svarstyti visus įmanomus ir individualiu klinikiniu atveju tinkamiausius gydymo metodus. Todėl nenustebkite, jei gydytojas užduos ne vieną klausimą, pavyzdžiui, kada pirmą kartą pajutote nugaros skausmą; ar patyrėte traumą; ar nugaros skausmas nuolatinis; kaip patiriamas skausmas neigiamai veikia jūsų galimybes užsiimti kasdienine veikla, dirbti; kokių kitokių simptomų be nugaros skausmo; ar dirbate sunkų fizinį darbą ir kt.

Komunikacija skausmo gydyme yra viena iš kertinių dalių. Jos dėka atsiranda pasitikėjimu grįstas ryšys.

Lėtinio nugaros skausmo gydymas

Lėtinio skausmo gydymas – paprastai yra ilgas procesas. Dera suvokti, kad lėtinis skausmas neatsirado per naktį, todėl jo priežasčių panaikinimui vieno vizito tikrai nepakaks. Taip pat svarbu nepamiršti, kad skausmo gydymas – gydytojo, paciento ir, neretai, jo artimųjų komandinis darbas.

Lėtinio skausmo atvejais skausmas turi būti įvertintas pagal nekintamumo ir protrūkio kriterijus. Paprastai lėtinis skausmas, turi tam tikrą pagrindinį (bazinį) skausmo intensyvumą. Jis gali būti labai nedidelis, pagal skausmo intensyvumo skales „silpnas“ ar „vidutinis“, o kartais, esant lėtinio skausmo priepuoliams (pavyzdžiui, migrenai), pacientas šio bazinio intensyvumo gali iš viso nepatirti. Toks pagrindinis skausmo intensyvumas pacientui didelio nerimo paprastai nekelia, jis gali su tokiu skausmu „susigyventi“, t. y. jo gyvenimo kokybė tuo metu yra nebloga ar patenkinama.

Pacientus labiausiai neramina skausmo protrūkis. Skausmo protrūkis yra netikėtas, labai intensyvus, kylantis staiga, savaime ar sukeltas specialios veiklos. Tai skausmas, kuris yra didesnis už nuolatinį skausmą, malšinamą analgetikais. Pagrindinis principas, gydant skausmo protrūkį, - atskirti jį nuo pagrindinio skausmo intensyvumo ir atskirai titruoti vaisto dozę nuolatiniam pagrindiniam skausmui ir skausmo protrūkiui malšinti. Pradedant gydyti skausmo protrūkį, būtina optimizuoti pagrindinį skausmo gydymą. Taip užtikrinama skausmo gydymo kontrolė 24 val. per parą.

Todėl gydyme labai svarbu:

Sudaryti skausmo gydymo planą, aiškiai įvardinti tikslus;

Pacientui suprantamai paaiškinti kokie galimi lūkesčiai;

Kineziterapija privaloma viso gydymo metu;

Bedravimas su pacientu ir išaiškinimas, kad, jo aktyvus dalyvavimas gydyme ir plano vykdyme yra esminis ir pagrindinis veiksnys, padėsiantis pasiekti geriausių rezultatų.

Gydymo metodas parenkamas įvertinus skausmo tipą, paciento pagrindinę ir gertutines ligas bei aptarus su pacientu visas gydymo galimybes.

Kiek laiko gali užtrukti lėtinio skausmo gydymas?

Kuo ilgiau pacientas kenčia nuo lėtinio skausmo, tuo sunkiau rasti tinkamą gydymo būdą. Jei pacientas nesilaiko paskirtų rekomendacijų gydymas užtrunka. Labai svarbi yra motyvacija ir pasitikėjimas gydytoju.

Individualumo taisyklė reiškia, kad kiekvienas pacientas individualiai reaguoja į vieną ar kitą skausmą malšinimo būdą. Kartais gali ir nepavykti visai numalšinti skausmą, tačiau galima jį sumažinti. Deja, nėra vieno universalaus vaisto ar gydymo metodo.

Invazinis skausmo gydymas – skausmo malšinimas, kai suleidžiami nuskausminantys ir priešuždegimiškai veikiantys vaistai į skausmą predisponuojantį taską. Tinkamai skirtas invazinis gydymas paprastai būna veiksmingas, tačiau dažniausiai nėra ilgalaikis, todėl procedūras tenka kartoti. Taigi kiekvieno paciento gydymo trukmė vertinama individualiai pagal klinikinį atvejį.

Svarbu suprasti, kad skausmas savaime nepraeis, ilgainiui jis sukelia tik daugiau problemų pačiam sergančiajam bei jį supantiems asmenims. Laiku suteikta specialistų pagalba gali padėti įveikti negalavimą prieš jam tampant Jūsų gyvenimo epicentru.

Jeigu turite klausimų ar kenčiate nuo stuburo skausmo, tuomet kreipkitės į Clinic AGATAS kvalifikuotus specialistus dėl pirminės konsultacijos. Čia grįžta gyvenimas be skausmo!

Skaitomiausios naujienos

SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: