Programavimas vaikams – su kokiais mitais vis dar susiduriame?

2020-08-27 12:38:59
Programavimas vaikams – su kokiais mitais vis dar susiduriame?

Google Trends duomenimis, per pastaruosius 5 metus susidomėjimas programavimu vaikams išaugo. Tėvai atkreipė dėmesį į didžiulį nepatenkintą programavimo įgūdžių poreikį darbo rinkoje, o verslininkai ir mokytojai pradeda reaguoti kurdami specialias programas ir būrelius vaikams. 

Neabejojama, kad mokėjimas programuoti turi daug naudos vaikams. Programavimo įgūdžiai gaunami tokiuose būreliuose kaip https://www.codeacademykids.com/bureliai/ ne tik padės vaikams sukurti jų ateities karjeros perspektyvas, žinios praverčia ir dirbant su mokslo projektais, technologijų srityje, žemės ūkyje ir pan. Tačiau vis dar yra keletas mitų ir klaidingų nuomonių apie programavimą, kuriuos norėtųsi išsklaidyti. 

Mitas: mokyklinio amžiaus vaikams programavimas per sunkus ir nereikalingas

Yra manančių, kad vaikai yra per maži, kad išmoktų programavimo, ir kad jis turėtų būti skirtas tik šios disciplinos universiteto studentams.  Tokio argumento esmė yra ta, kad programavimas, kurį vaikai gali suprasti, yra toks paviršutiniškas, kad gal geriau šį laiką skirti kitiems tikslams.

Galima tik įsivaizduoti padarinius, jei pritaikytume šią logiką beveik visiems kitiems mokslams, tokiems kaip biologija, fizika ar chemija. Nesunku būtų manyti, kad šiose disciplinose mes dramatiškai atsiliktume nuo likusio pasaulio.

Programavimas, IT mokslas šiuo metu yra pasaulio ir ateities pagrindas. Vaikus ir taip supa įvairūs įrenginiai, jie naršo internete, naudoja pokalbių programas, žaidžia žaidimus. Kodėl jiems nesuteikus galimybės pažvelgti ir išmokti kaip viskas kas mus supa yra sukurta. 

Žinoma, vaikai nepradeda nuo sudėtingų programų kūrimo, jie mokosi suprasti kodą, lavina loginį ir kritišką mąstymą, mokosi kūrybiškumo – visa tai su metais padeda geriau įsisavinti naują medžiagą ir būti priešakyje visų besimokančių. 

Programavimas kaip užsienio kalbų mokymasis – kuo anksčiau pradedi, tuo greičiau valdai kalbą. 

Mitas: programavimas skirtas moksliukams

Mūsų visuomenė susikūrė stereotipą, kad programinės įrangos kūrėjai, IT specialistai yra kuklūs, nemokantys bendrauti, intravertiški rūsio gyventojai. Šiuos stereotipus taip pat skatina pop kultūra ir TV serialai bei filmai. Nors tai gali atrodyti nekenksmingu požiūriu, visgi jis gali perduoti klaidingą informaciją apie programinės įrangos kūrėjų ir inžinierių pašaukimą.

Realybė yra tokia, kad programavimui iš tiesų reikia šiek tiek laiko sutelkti dėmesį, mokėti susikoncentruoti, tačiau galiausiai norint sukurti didesnio masto projektą, pavyzdžiui, programą, reikia komandinio darbo ir sugebėjimo aiškiai perduoti idėjas. 

Mitas: programavimas yra nuobodus

Žmonės, nedirbantys programinės įrangos kūrimo pramonėje, kompiuterinį programavimą dažnai suvokia kaip monotonišką darbą, kurio metu rašomos nesibaigiančio kodo eilutės. Jie klysta.

Kai vaikai suvokia svaiginančią kūrimo galią naudojant kodą, jie sužino, kaip jie gali tiesiogiai paveikti galutinį produktą, nesvarbu, ar tai žaidimo aplinka „Minecraft“, ar simbolių judėjimas vaizdinių blokų programose.
Viskas priklauso nuo to, kaip mokoma kodavimo ir kiek laisvės vaikams suteikiama kodavimo platformoje. Vaikams patinka spręsti skaičiavimo problemas, todėl su reikiama doze kūrybiškumo - jie tikrai smagiai leis laiką ir mokytis jiems patiks.

Mitas: programavimo kalbos pasirinkimas yra svarbiausia

Daugelis šios srities naujokų pabrėžia, kokia programavimo  kalba yra geriausia mokytis. Tikrai nėra kalbos, kuri būtų pati geriausia. Tai panašu į kalbos mokymąsi, be abejo, kalbėti angliškai yra puiku, nes daug žmonių kalba angliškai, tačiau anglų kalba jums nebus tokia naudinga, jei planuojate vykti gyventi į  Gruziją  ar Kiniją. Viskas priklauso nuo konteksto ir reikia išsiaiškinti, ką norėtumėte padaryti su savo programavimo įgūdžiais. 

Suprantama, kodėl žmonės pabrėžia, kurią kalbą vertėtų mokytis, nes mokytis programuoti reikia daug laiko ir kartais nemažai išlaidų, tačiau verčiau sutelkti dėmesį į tai, kurios pramonės šakos domina, kokie antriniai pomėgiai ir kaip programavimas jiems gali padėti, o ne sutelkti dėmesį į pačią kalbą.

 

SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: