Užimtumas: Jūs ir Jūsų darbas

2008-07-28 15:31:13
Užimtumas: Jūs ir Jūsų darbas

Pirmojo darbo gavimas ar jo pakeitimas, o taip pat darbo netekimas yra esminiai gyvenimo įvykiai. Tokiu metu Jums gali prireikti informacijos, padedančios orientuotis šiame procese ir teisingai pasirinkti.

Ar ieškote darbo, ar jį keičiate, ar esate atleidžiamas mažinant darbuotojų skaičių, ar tiesiog norite daugiau sužinoti apie savo teises, yra daug su užimtumu susijusios informacijos.

Jūsų teisės pagal įstatymus

Jūsų kaip darbuotojo teises gina Airijos įstatymai. Galiojanti darbo teisė buvo atnaujinta įvairiais įstatymais. Jums reikia išmanyti savo darbo teises ir sąlygas. Galite sužinoti apie savo teisių įgyvendinimą ir Teisių komisaro tarnybos (Rights Commissioner Service) bei Apeliacinio darbo skundų teismo (Employment Appeals Tribunal) vaidmenį. Galioja tam tikri įstatymai, ginantys Jūsų žmogaus teises ir užtikrinantys lygybę darbe. Galite sužinoti apie savo teises bauginimo, priekabiavimo ar persekiojimo atvejais.

Jei pradedate dirbti

Pradedant dirbti reikia žinoti apie valstybės paslaugų gavėjo numerį (Personal Public Service Number), darbo sutartis (contracts of employment), socialinį draudimą Airijoje ir mokesčius. Tam tikri darbo įstatymai gina dirbančius jaunus asmenis.

Užmokestis ir darbas

Turėtumėte sužinoti apie minimalų darbo užmokesčio tarifą (minimum rate of pay) Airijoje, taip pat apie tai, kokia informacija pateikiama Jūsų atsiskaitymo lapelyje (pay slip) ir kaip skaičiuojami Jūsų mokesčiai. Be to, reikia žinoti apie esamą paramą mažai uždirbantiems asmenims ir pensijas.

Darbo keitimas

Jei keičiate ar ketinate keisti darbą, turėtumėte žinoti, kaip pranešti apie savo išėjimą iš darbo, bei apie pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įrašus. Jei grįžtate į darbą, susiraskite reikiamą informaciją.

Užimtumas ir negalia

Airijoje veikia įvairios užimtumo paramos programos, skirtos padėti darbuotojams, turintiems negalią, gauti ir išlaikyti darbą. Darbdaviams taip pat teikiama parama, skirta šviesti neįgalumo klausimais ir padedanti išlaikyti neįgalius darbuotojus. Teikiama parama akliesiems ir silpnaregiams, kurtiesiems ir prastai girdintiems darbuotojams bei dotacijos darbo vietai darbuotojams su negalia pritaikyti. Taip pat yra informacijos apie užimtumą, negalią ir prisitaikymą prie pokyčių.

Darbo netekimas

Darbo netekimas arba sužinojimas apie atleidimą mažinant darbuotojų skaičių (redundancy) gali būti sunkus metas darbuotojams ir jų šeimoms. Sužinokite viską, ką reikia žinoti apie darbo netekimą ir įspėjimą apie darbo sutarties nutraukimą, taip pat apie atleidimą mažinant darbuotojų skaičių ir apie tai, kas Airijoje laikoma neteisėtu atleidimu (unfair dismissal). Yra informacijos, susijusios su teisėmis į socialinę rūpybą, pavyzdžiui, darbo ieškančio asmens pašalpą (Jobseeker‘s Benefit) arba išmoką (Allowance).

Atvykimas dirbti į Airiją

Jei atvykstate ar ketinate atvykti dirbti į Airiją, galite rasti naudingos informacijos apie atvykimą dirbti iš Europos Sąjungos, darbo leidimus (work permits) ir Žaliosios kortelės leidimus (Green Card Permits).

Darbas užsienyje

Jei persikeliate ar ketinate persikelti dirbti į užsienį, rasite reikiamos informacijos apie darbą Europos Sąjungoje ir darbą už Europos Sąjungos ribų.

 

Parengta pagal Citizensinformation.ie informaciją

SOLVIT - pagalba užsienio Lietuviams NEMOKAMAI!

Mes FaceBook'e: